آدم وقتی حال‌اش خوب است و می‌آید به بقیه هم می‌گوید که خوب است، خوب است حال‌اش. وقتی هر روز می‌آید و مدام می‌گوید حال‌ام خوب است و فردای‌اش هم همین‌طور و پس‌فردای‌اش هم همین‌طور، خوب نیست حال‌اش. توی دنیا هیچ‌کس هر روز به تو مستقیماً نمی‌گوید «هی فلانی، حال‌ام خوب است» و چنین کاری خنده‌دار به نظر می‌رسد، ولی پای «اَپ»ها که به ارتباط‌های‌مان باز می‌شود، اوضاع کمی تغییر می‌کند.

عکسِ شادِ دورِهمیِ دیشبِ من وقتی در اینستاگرام جا خوش می‌کند، مثل این است که به آدم‌های زیادی دارم می‌گویم: «رفقا من دیشب حال‌ام خوب بوده» و وقتی هر روز تکرار می‌شود، انگار حال‌ام خوب نیست. فردا و پس‌فردای‌اش هم عکس از مهمانی‌ها و کافه‌هایی که رفته‌ام می‌گذارم و دیگر برای خودم زندگی نمی‌کنم. دیگر مخاطب است که منتظرِ عکسِ فرداشب‌ام نشسته و من را با اشاره‌های انگشت‌اش تشویق می‌کند.

مهمانی و کافه و دورِهمی برای «من» هستند، برای خوش‌حال‌شدنِ من و آدم‌های زندگی‌ام. روزگاری بود که ما عکس‌ها را برای ثبتِ لحظه‌ها می‌گرفتیم و عکس‌ها واردِ آلبومِ همان‌هایی می‌شدند که رو به دوربین ایستاده بودند. گاهی می‌خندیدند و گاهی دست‌های‌شان را دورِ گردنِ یک‌دیگر انداخته بودند.

امشب می‌خواهیم برویم کافه؛ ساندویچ بخوریم و حرف بزنیم. می‌رسیم و تو دوربین‌ات را روشن می‌کنی و ما می‌خندیم و نورِ سفیدی می‌خورد توی صورت‌مان. برمی‌گردیم خانه و لحظه‌ی مشترکی که برای «ما» معنا داشت، سر از تایم‌لاینِ رفیق‌های دیگر در می‌آورد. از بازخوردهای عکسِ مشترک‌مان خوش‌مان می‌آید و از فردا، دیگر برای ساندویچ‌خوردن و حرف‌زدن نیست که می‌رویم کافه؛ کاری را خواهیم کرد که مخاطبان‌مان دوست داشته‌اند.

هر روز بیش‌تر به هم شبیه می‌شویم. مایی که توی عکسِ اولین کافه‌رفتن‌مان بودیم و شمایی که چند ثانیه‌ای برای لایک‌کردنِ عکس‌مان وقت گذاشتید، داریم بیش‌تر و بیش‌تر به هم شبیه می‌شویم. می‌خواهیم از یک‌دیگر عقب نمانیم و پروفایل‌های شادتری داشته باشیم. همه‌مان می‌خواهیم بگوییم خوش‌حال‌تر از بقیه ایم و فراموش می‌کنیم خوش‌حالی برای «ما» است نه برای نشان‌دادن‌اش به دیگران.

۵ دیدگاه برای “پروفایل‌هایی که ساندویچ می‌خوریم.”

  1. آقا من دو صفحه نوشتم همش پاک شد یهوو:(

  2. احسنت!

  3. تصور میکنم چیزی به اسم حریم خصوصی تعمدا وجود خارجیش رو از دست داده.من فکر میکنم ما نیاز داریم” نشون بدیم” که شاد هستیم اینکه واقعا اینطور هست یا نه اهمیتی نداره

  4. Kiaaaa aaalyyy bood ino miidozdaaam ;)))

  5. باهاتون موافقم و چقدر از نوشتن خوشم اومد.

پاسخی بنویسید.